Про головне

Вигадане щастя

Поширити пост

Не звик писати ввечері. Гадаю, що вечір це час роздумів та відпочинку, але пост у фейсбуці, який я щойно прочитав, мене просто наглухо вибив:-). Нажаль, сам пост не можу опублікувати, тому що прочитав його з телефону і в стрічці не можу відшукати. Та й суть не в самому пості, а в коментарі від затятого і непереборного зеленого виборця. Суть коменту була приблизно така: “А долг МВФ как легче отдавать по 24 или по 28 гривен?” ну і далі купа слини в дупу Вови. Ну що, поїхали?

Об’єктивних факторів, які впливають на долар, насправді, дуже багато. Серед них і сума боргів, ВВП, кількісні та якісні показники експорту, демографічний стан, соціальний, політичний та безліч інших. Взагалі розрахунок вартості іноземної валюти дуже скурпульозне питання і зазвичай прямо залежить від дипломатії. А ще є вигадані фактори. Це навіть не фактори – це штучна маніпуляція курсом. От в часи Януковича, ми мали явний тому приклад. Курс довгий час тримався на рівні 8 гривень хоча передумови були до курсу в межах 13-15 гривень за один зелений. Коли ми пройшли через Революці Гідності, всі українці отримали реальну одиницю долару та він закріпився на рівні 25-28 гривень. Після останніх виборів ми бачимо, як іноземна валюта починає своє падіння. Більшість людей, що про економіку чули з фільмів та телеканалу 1+1 вірять в те, що це тяжка праця нової команди. Але не все так просто. Точніше, робота справді нової команди, от тільки вона не відповідає дійсності. А тепер по-порядку чому не відповідає.

  • всі вже встигли помітити, що незважаючи на низький курс, ціни імортних товарів, які легально завозяться на територію України, не знизились, а навіть збільшились
  • вартість пального, яке є найкращим індексом долара, виросло до 28-30 гривень за літр
  • існує ще один, хоч і кумедний, але індекс – гамбургер. Міжнародні економічні експерти радять використовувати вартість гамбургера, як основний індекс вартості долара. Так от станом на сьогодні вартість гамбургера коливається 25-33 гривні.
  • вартість медикаментів зростає на 5-7% щомісяця
  • сальдо між купівлею і продажем долара в обмінниках чи банках дуже сильно зросло.
  • факторів направду ще дуже багато просто всі описувати немає сенсу

Наслідки такої політики для макро та мікроекономіки просто колосальні. Перш за все падіння курсу розпочалось з літа. Основний бум припав на вересень. Цей період має неймовірне економічне значення – період жнив. Для тих хто не розуміє ситуації, я поясню. Навесні аграрії закупляли іноземні добрива, пальне тощо для посіву полів у валюті при курсі 28 гривень. Основним покупцем є Держава або агрофонди, що скуповують врожай у гривні, а вартість визначається в доларах на момент продажу. Тобто з кожного долара, аграрій не доотримав близько трьох гривень. Для більш реальної картини ви просто зобов’язані зрозуміти масштаби трагедії – це не кілограм, не центнер і навтіь не тонна зерна – це мільйони тон зерна. Тобто аграрії не доотримали декілька мільярдів гривень. Але владу, біда простолюду не цікавить, адже на чужому горі, посередникам вийшло заробити шалені гроші, тому що отримали кошти вони то у валюті. В даній ситуації, Держава зобов’язана була проробити стратегію зниження курсу та розпочати зниження з вересня і завершити після Різдвяних свят.

Наступним негативним фактором виступає купівля долару великими гравцями. Держава випустила гривневі облігації на велику суму, з надією, що іноземні інвестори скуплять їх принісши валюту в казну. Сталось не так, як обіцялось. Зайшов сюди олігархат, скупляючи валюту у великій кількості (незабуваємо що знаято багато обмежень по купівлі валюти). Далі настане момент різкого підняття курсу і маржа на обміні буде плавати в межах десятків мільярдів гривень. Непоганий заробіток правда?

Інфляція. Ніхто не помітив, що у вас в кишені чи гаманці лежать нові купюри? От візьміть купюри по сто, двісті та п’ятсот гривень. Правда виглядають дуже новенькими? Особливо номінал в 200 гривень. Відкрию маленьку таємницю. Новими купюри не здаються, а вони такими і є. Можна подивитись на серійний номер купюр і побачите, що це новий випуск. Питання для школяра 6-го класу – що збільшується при активній роботі монетного двору та їхнього станка? Правильно – інфляція. Причому росте як гриби після дощу. Знову ж таки шкільний курс економіки. Коли багато нічим непідкріплених грошей, виникає ефект “гроші є товару немає”. Тобто фактично грошей у вас буде багато, але ціни на товари буду зростати з арифметичною прогресією і наявність великих банкнот – не дасть вам змогу краще жити чи купувати більше товарів, навпаки, така можливість зникне у людей, що прямо залежні від бюджетних коштів (пенсіонери, пільговики, бюджетники).

А зараз те, з чого я починав свою статтю. Пам’ятаєте я казав про МВФ і долар по 24 чи по 28 гривень за одиницю? Так от. Насправді немає значення курс гривні для того, щоб визначити як буде лекше. Чи то буде одна гривня чи сто, це ніяк не впливає на виплату міжнародних боргів. Вся справа криється в золото-валютних запасах та експорті. Причому експортне лише товарів, а й послуг. Окрім цього впливає наявність додаткових джерел фінансування до яких, доречі, відносяться і нове кредити. Процес виділення нових кредитів для виплати старих називається рекредитуванням. Якщо економіка Держави постійно недоотримує валюту, внаслідок неправильного формування цін на міжнародних ринках на валові товари, якщо НБУ проводить невірну політику по продажу долара (занижуючи курс), якщо пригальмоується процес видачі рекредитування – то це прямий шлях до дефолту. А дефолт це жахливий стан в якому, долар по 28 вам покажеться просто щастям.

На завершення хочу наголосити – ні в якому разі не ведіться на низький долар та байки про працюючу економіку. Я ще опишу в наступних статтях, як її “розвивають”. Пам’ятайте про основні індекси курсу долару і бережіть себе.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *